«Причини та наслідки втрати зубів для зубощелепної системи та організму вцілому»

 

«Причини та наслідки втрати зубів для зубощелепної системи та організму вцілому»

Терещук С.А., Дзьома О.М.«Причини та наслідки втрати зубів для зубощелепної системи та організму вцілому»
“Causes and consequences of the teeth loss for the maxillofacial system and whole organism”
Терещук С.А., Дзьома О.М. 5 курс, стоматологічний факультет КМІУАНМ
Кафедра терапевтичної стоматології
Науковий керівник – ас. Єрмакова Л.Г.

Симптоми дефектів зубних рядів:
1. Порушення безперервності зубного ряду.
2. Розпад зубного ряду на самостійно діючі групи зубів двох типів – функціонуючий та нефункціонуючий.
3. Функціональне перенавантаження пародонту зубів, що залишились.
4. Деформація оклюзійних поверхонь зубних рядів.
5. Порушення функції жування та вимови.
6. Зміни у скроневонижньощелепному суглобі в зв’язку з втратою зубів.
7. Порушення естетичних норм.
Причини втрати зубів:
1. У дитячому віці:
• Карієс та його ускладнення;
• Травма;
• Пухлинні захворювання;
• Оперативні втручання;
• Адентія;
• Порушення фотмування дентину та емалі;
• Ретенція.
2. У дорослому віці:
• Карієс та його ускладнення;
• Захворювання пародонту;
• Травма;
• Оперативні втручання та ін.
Наслідки втрати одного зуба:
У дітей основними наслідками втрати одного зубу є: через мезіальний дрейф – карієс апроксимальних поверхонь молочного моляра, звуження зубної дуги, через вертикальний дрейф – зміщення зубів до низу, перхід у нижню оклюзійну площину (супраоклюзія), мезіальний нахил зубів, що обмежують дефект, порушення формування елементів скроневонижньощелепного суглобу.
У дорослих ситуація також не сама найкраща. При втраті передніх зубів виникає косметичний дефект, порушення дикції, труднощі при відкусуванні їжі.
Вцілому виникає порушення цілостності зубного ряду. Зуби можуть розходитись, з’вляються щілини (треми) між зубами в інших відділах, що провокує та підсилює пародонтоз. Також жувальне навантаження втраченого зуба перерозподіляється на сусідні зуби та протилежну сторону, що призводить до одностороннього пережовування і навантаженню протилежної сторони. Перенавантажується при цьому і скроневонижньощелепний суглоб………………
При втраті одного зуба починають виникати суперконтакти ( передчасні контакти між зубами, які з’являються при пережовуванні їжі як на робочій, так і на балансуючій стороні).
Існує еластична деформація нижньої щелепи при нормальному жувальному навантаженні. Вона підсилюється при дефектах зубних рядів, що т акож призводить до появи передчасних контактів. При жувальньному навантаженні зуби деформуються на вигин так як зуб сприймає навантаження не тільки за віссю, але й бокові та обертові. При нахилі зуба та його перенавантаженні ці деформації підсилюються. Це характеризується виникненням клиновидних дефектів, а також оголенням коренів (деформація призводить розкриття дентинних канальців і вимиванню кальцію, ослабленню дентину в пришийковій ділянці. Ясна знижуються, так як виникає зменшення кісткової таканини навколо зуба. Також перенавантаженні зуби часто відрізняються від інших підвищенною стертістю або патологічною стертістю.
При втраті одного зуба виникають проблеми на іншій щелепі. У сформований вільний простір від втраченого зуба починає видвигатись антагоніст (феномен Попова-Годона). Це призводить до виникнення оклюзійної сходинки і блокуванню нижньої щелепи при бокових жувальних рухах.
Формування таких блоків, передчасні контакти, перенавантаження усіх чи окремих зубів часто призводить до парафункцій скроневонижньощелепного суглоба.
Наслідки для організму від втрати зубів:
Згідно дослідам, що були проведені держдепартаментом США – 7,3% молодих американців при досягненні 17-річного віку вже втратили один зуб, а при досягненні 50 років середньостатистичний американець втрачає до 12 зубів. (U.S. Department of Health and Human Services. U.S. Public Health Service.2000. Oral Health in America: A Report of the Surgeon General. Washington, D.C.: GPO). Ситуація в Україні не вивчена, але можна здогадатись, що цифри ще більш лякаючі. Згідно дослідженням цього інституту, одним з головних фаторів гарного здоров’я є відмінний стан наших зубів. Пацієнти, що втратили один або декілька зубів , мають менш повноцінне харчування, через затруднене переджовування та зосвоєння їжі, і як наслідок - шлунково-кишкові захворювання, зайву вагу, стикаються з цілим комплексом психологічних і соціальних проблем, мають більш низький рівень життя і соцільний статус.
Небезпечністю адентії є кісткова дегенерація, внаслідок якої змінюються зовнішні риси обличчя, з’вляються старечі риси лиця, виникають ортодонтичні проблеми.
Втрата зуба в молодому віці може підвищувати ризик серцевих хвороб на 35%, важають медики Університету Лідса. Досліджуючи стан здоров’я 12 тисяч людей, починаючи з їх студентських років до віку 57 років, дослідники виявили асоціацію здоров’я порожнини рота та серця.
Лікарі вважають, що запалення ясен може внести свій негативний внесок в серцеві хвороби напротязі тривалого часу. Як показав аналізз даних, люди з великою кількістю втрачених зубів або видаленних зубів в молодому віці (дев’ять і більше) на одну третю більш вирогідно вмирали від серцевих захворювань. Зв’язок залишався незмінним і тоді, коли кардіологи роздивились фактори соціально-економічного положення і звички паління серед дослідженних. Втрата зуба – індикатор поганого стану порожнини рота. Вчені припускають, що визивающі запалення ясен бактерії можуть проникати в кровообіг і вражати кровоносні судини, сприяючи загальному запаленню в організмі. Таким чином, хронічні інфекції зубів та ясен збільшують ризик серцево-судинних захворювань, впевнені вони.


Создан 04 мая 2008  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником

Украинская Баннерная Сеть
Счетчик посещений Counter.CO.KZ Переводчик онлайн
Вы - человек-природа.
Пройти тест
... А что до меня, то я тоже вспоминаю о тебе перед тем, как уйти под сень снов. Я думаю ...
«Знаешь, ты удивительный человек. И мы удивительно похожи с тобой... Возможно, мы бы стали хорошими друзьями. Ты, как и я, – немного печальный, робкий, ранимый... Возможно, наша дружба и не носила бы яркий характер, но мы бы наверняка поняли бы друг друга...»
Пройти тест
Я в контакте