„Зовсім не солодка хвороба”

 
 

„Зовсім не солодка хвороба”

Науково-популярна стаття для журналу Терещук С.А.Нещодавно прочитав нову статтю професора ендокринології Б.М. Маньковського, стаття розповідала про зв’язок цукрового діабету і захворювань серцево-судинної системи. Цифри, вірніше статистика росту і прогнозу захворюваності на цукровий діабет мали сильний вплив на мене, так як, за прогнозами вчених до 2030 року на нашій планеті число хворих на цукровий діабет має скласти близько 330 млн. людей.
Важко про це говорити, але це факт, число тих, хто хворіє на цукровий діабет як серед дітей, так і серед дорослих з кожним роком все більше і більше.
Одного разу захворівши, необхідно бути готовим почати жити заново. Перебіг захворювання лише хронічний – лікуватися необхідно все життя.
Особливо важко говорити про хронічні захворювання, що стосуються дітей. Діти тільки починають свій життєвий шлях, і вже на самому початку отримують вантаж, який необхідно пронести через усе життя. Завданням лікарів та батьків є допомога дітям в боротьбі з діабетом. Для цього важливо знати все про цукровий діабет та його профілактику.
Незаперечним науковим фактом є те, що цукровий діабет має спадкову схильність, але це не говорить про те, що дитина, чиї батьки або родичі страждають діабетом, обов’язково їм захворіє. В таких сім’ях найбільш негативну роль відіграє поведінка батьків, які живуть в жахах і дуже сильно оберігають своїх дітей, тим самим не даючи можливості нормальному фізичному та психологічному розвитку. Дитина не повинна сприймати оточуючий світ, як потенціальну погрозу та небезпеку.
Торкаючись науки, давайте спробуємо трохи зрозуміти, що ж таке „цукровий діабет у дітей”. В першу чергу, мова йде про діабет 1 типу, який розвивається в осіб молодого віку, які мають спадкову схильність, а також часто перенесену вірусну інфекцію. Вірус вражає підшлункову залозу, джерело інсуліну, провокуючи порушення вуглеводного обміну, внаслідок чого порушується засвоєння глюкози. Т.ч., у крові знаходиться велика кількість глюкози, а дитина при цьому втрачає вагу. В нормі натщесерце рівень глюкози у крові складає 3,3 – 5,5 ммоль/л, при цукровому діабеті 1 типу показники глюкози у крові значно збільшуються.
На що ж необхідно звернути увагу батькам в першу чергу, що є сигналом до того, що дитину необхідно проконсультувати у дитячого ендокринолога:
• Дитина почала багато пити, часто мочитись;
• При достатній кількості прийнятої їжі, ваш малюк втрачає вагу, швидко худне;
• Порушується настрій дитини, вона стає млявою та сонливою.
Якщо ви помітили у дитини один з вищезгаданих симптомів, не відкладайте на потім і своєчасно зверніться до лікаря, щоб спростувати вірогідний діагноз, чи своєчасно діагностувати прогресуючу хворобу. Якщо ж ви не звернетесь до лікаря, прихований період захворювання може швидко пройти, почнеться активний період хвороби, який супроводжується нудотою, блюванням, болями в животі, при якому якщо дитині не буде надано невідкладну допомогу, наслідки можуть бути не найкращі.
Постановка діагнозу в прихованому періоді – це шанс суттєво пригальмувати розвиток хвороби, тим самим зберегти здоров’я дитини.
Також існує ряд показників цукрового діабету зі сторони різноманітних органів та систем, які дають змогу показати розвиток поки не діагностованого діабету. Наприклад, для цукрового діабету існує ряд проявів зі сторони порожнини рота:
• Сухість слизової оболонки порожнини рота, внаслідок зменшення кількості виділеної залозами слини;
• Поява або швидкий розвиток захворювань тканин пародонту (тканини, що оточують зуб);
• Грибкові ураження губ, наявність „грибкових заїд”;
• Катаральні стоматити, можливий розвиток декубітальних виразок на слизовій оболонці та багато іншого.
Тому, регулярний огляд дітей у лікаря-стоматолога відіграє важливу роль в повсякчасній постановці діагнозу.
Важливу роль відіграє гігієна порожнини рота дитини, тому що ганебний вплив на тканини пародонту мають мікроорганізми, які накопичуються разом з зубними нашаровуваннями. Профілактичні огляди у стоматолога зменшують ризик розвитку захворювань щелепно-лицевої ділянки. При цукровому діабеті дуже рано страждають тканини пародонту, тому при перших проявах кровоточивості або запалення ясен необхідно звертатись до дитячого стоматолога.
Також не слід забувати про правильне збалансоване харчування дитини. Велика кількість вуглеводів, що надходять з їжею, може призвести до ожиріння та вплинути на роботу підшлункової залози. У дітей, хворих на цукровий діабет 1 типу, необхідно впроваджувати корекцію харчування, допомогти в цьому зможе дитячий ендокринолог-дієтолог та стоматолог.
На сьогоднішній день, відносно не так давно, з’явилась можливість ранньої постановки діагнозу – цукровий діабет 1 типу. Проводять визначення антитіл до клітин, які продукують інсулін, недостаток якого призводить до цукрового діабету. При виявлені високого титру антитіл можна говорити про початок захворювання. Даний метод діагностики важливий для дітей, які знаходяться в групі ризику. Таку групу визначили за рядом факторів (родичі, що страждають на цукровий діабет; вага дитини при народженні більше 4,5 кг; наявність інших порушень обміну речовин; зниження імунітету).
На закінчення, хочеться дати декілька рекомендацій батькам, що необхідно їм робити, щоб зберегти дитину від такої „не солодкої хвороби”:
• Оцінюйте ризик виникнення хвороби;
• У випадку збільшення ризику виникнення хвороби дитини звертайтесь до дитячого ендокринолога;
• Зберігайте психоемоційний стан дитини, бережіть приємний мікроклімат у родині;
• Регулярно займайтесь з дитиною фізичними вправами;
• Замість цукерок та пиріжків давайте дитині по більше фруктів, ягід, соків, тим самим балансуючи імунну систему організму, даючи можливість нормальній роботі підшлунковій залозі.
І пам’ятайте головне – ви не повинні допустити, щоб хвороба була знайдена на пізній стадії!
Залишається надіятись, що батьки не будуть легковажно відноситись до здоров’я своїх дітей, а лікарі всього світу будуть успішно працювати над питаннями позитивних прогнозів лікування цукрового діабету.


Создан 23 апр 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 

Украинская Баннерная Сеть
Счетчик посещений Counter.CO.KZ Переводчик онлайн
Вы - человек-природа.
Пройти тест
... А что до меня, то я тоже вспоминаю о тебе перед тем, как уйти под сень снов. Я думаю ...
«Знаешь, ты удивительный человек. И мы удивительно похожи с тобой... Возможно, мы бы стали хорошими друзьями. Ты, как и я, – немного печальный, робкий, ранимый... Возможно, наша дружба и не носила бы яркий характер, но мы бы наверняка поняли бы друг друга...»
Пройти тест
Я в контакте